Haberler
DEBİSAN Isıtma - Havalandırma - Klima
ENERJİ VERİMLİLİĞİ
        BİNALARDA ISINMADA YAPILAN ENERJİ TASARRUFU
             Binaların yalıtımı ile %25 den %50'ye varan yakıt tasarrufu sağlanması mümkündür.
Radyatörlerden taşınım ve ışınım yoluyla çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Dışarıya olan ısı kaybını önlemek için alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştiriniz.
    TERMOSTATİK RADYATÖR VANASI          Oda sıcaklığı ayarlanan değere gelince radyatörde su dolaşımı kesilir ve odanın normal değerden daha fazla ısınması önlenerek enerji tasarrufu yapılır. ıki ısıtma sezonunda kendisini geri ödemektedir.
Dış hava sıcaklığı ve iç ortam sıcaklığı esas alınarak gece-gündüz ve saatlere göre ayar yapma olanağı sağlayan otomatik kontrol sistemleri nin uygulanması ile de önemli oranda tüketimler azaltılabilir.

FK HIZ AYARI SAYESİNDE ENERJİ TASARRUFU
Vantilatörler, pompalar ve kompresörler gibi akış üreten cihazlar genellikle hız ayarı olmadan kullanılmaktadırlar. Bunun yerine akış geleneksel metodla regülatörler, valflar ve supaplar yardımı ile kontrol altına alınmaktadır. Akış değişken motor hızıyla kontrol edilmediğinde, motor sürekli tam hızda çalışır. HLK sistemlerinin azami debiye nadiren ihtiyaç duymaları yüzünden, hız ayarsız bir sistem çoğu zaman önemli miktarda enerji israf etmektedir. FK ile motor hızının ayarlanması % 70'e varan bir enerji tasarruf imkanı sunmaktadır.

FREKANS KONVENTÖRÜ (FK) NEDİR?
HLK ve su boru hattı sistemlerinde kullanılan elektrik motorlarının çoğu, indüksiyon veya asenkron motor olarak da bilinen kısa devreli motorlardır. Benimsenmiş olmaları, nispeten uygun fiyatlı, az bir bakım masrafı gerektirmeleri ve yüksek oranda güvenilir olmalarına dayanmaktadır. Bu modellerde, motor dönme sayısını kontrol altına almanın tek yolu, giriş akım (alternatif akım) frekansını değiştirmek ile mümkündür: Frekans konventörünün devreye girdiği yer burasıdır.
Frekans konvertörü; invertör, değişken hızlı sürücüler (VSD), değişken frekanslı sürücüler (VFD) veya Frekans dönüştürücüsü gibi birçok isimle bilinmektedir. Tüm bunlar aynı şeyi tanımlar: Elektrik motorlarında kademesiz hız ayarını sağlayan bir elektronik cihaz. Günümüzdeki VFD sistemleri, sistem içerisindeki diğer elemanların kontrolü ve korunması gibi farklı fonksiyonları da yerine getirirler.

Binalarda ve Isıtma & Soğutma Sistemlerinde Enerji Verimliliği

Evlerde ısınmak veya soğumak amacıyla tüketilen enerjiyi etkin, verimli kullanabilmek için bir dizi bedava veya çok az bir maliyetle alınacak tedbirler şunlardır:
* Duvar ile radyatör arasına alüminyum folyo kaplı yalıtım levhası koyun. Bu panelleri strafor levha üstünü alüminyum folyo kaplayarak evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.
* Radyatör sıcaklığını ayarlayan termostatik radyatör vanaları yılda %15-20 oranında enerji tasarrufu sağlar.
* Radyatörlerin önünü uzun perdelerle kapatmayın. Mobilya koymayın. Sıcak hava hareketine engel olmayın.
* Kışın kuzeye bakan pencere perdelerini ve varsa, panjurları kapalı tutun.
* Isı kayıpların önlemek için su ısıtıcınızı ve sıcak su borularını yalıtın.
* Kat kaloriferiniz ısıtılmayan bir mekânda bulunuyorsa, boru ve tankı yalıtarak ısı kayıplarını önleyin.
* Kalorifer kazanı veya kat kaloriferinizi yoğuşmalı, yüksek verimli olanlar ile değiştirin.
* Merkezi sistemle ısıtılan konutlarda sıcaklık fazla geldiğinde camları açmak yerine, termostatik vanalarla sıcaklığı düşürün.
* Ortam sıcaklığını 1 derece azaltarak enerji tüketimini %6 azaltabilirsiniz. Kışın ortam sıcaklığını gereğinden fazla yükseltmeyin. Oturma odaları 19 ile 21 oC ve yatak odalarını 16-18 oC arasında ısıtmak uygundur.
* Apartman giriş kapılarını kapalı tutun. Çift kapı veya otomatik kapama ısı korunumuna yardımcı olur.
* Güneşli kış günlerinde ısıtıcınızı kapatın, perdelerinizi açın. Güneş evinizi bedavaya ısıtacaktır.
* Kapı ve pencere boşlukların kontrol ederek sızıntıları önleyin. Bunun için pencere yalıtım bantları kullanın.
* Yalıtımlı camları kullanın. Standart camlardan daha pahalıdır ama konfor ve enerji tasarrufu sağlarlar. 12 mm çift cam kullanılması durumunda camlardan kaybedilecek ısı %50 oranında azalır. Low-e camlar kullanılması ısı kayıplarını daha da düşürecektir.
* Binanızı yalıtın.
* Bir enerji yöneticisinden yardım alın.
* Ev satın alırken enerji etkin bir ev olmasına dikkat edin. Başlangıçta daha fazla para ödersiniz. Ama ömür boyu hem para, hem enerji tasarrufu sağlamış olursunuz.ONLİNE SATIŞ
MAĞAZAMIZ İÇİN
LÜTFEN TIKLAYINIZ.

www.isimarketiniz.com
TÜM MEKANİK TESİSAT
MALZEMELERİ
ÇOK UYGUN FİYATLARLA
DEBİSAN ' DA
ECA  TERMOSTATİK

RADYATÖR VANASI
DANFOSS

TERMOSTATİK

RADYATÖR VANASI
R.B.M 

TERMOSTATİK

RADYATÖR VANASI
SİRKÜLASYON

POMPALARI
PİS SU

POMPALARI
TEMİZ SU

POMPALARI
PLASTİK

DALGIÇ

POMPALAR

ONLİNE SATIŞ
MAĞAZAMIZ İÇİN
LÜTFEN TIKLAYINIZ.

www.isimarketiniz.com